مبانی نظری صمیمیت زناشویی

مبانی نظری صمیمیت زناشویی مبانی نظری صمیمیت زناشویی

دسته : -مبانی و پیشینه نظری

فرمت فایل : word

حجم فایل : 17 KB

تعداد صفحات : 12

بازدیدها : 1213

برچسبها : مبانی نظری صمیمیت زناشویی

مبلغ : 11000 تومان

خرید این فایل

دانلود مبانی نظری فصل دوم پایان نامه صمیمیت زناشویی با بررسی رویکردها و نظریه های صمیمیت

فایل دانلودی حاضر مربوط به فصل دوم پایان نامه شامل مبانی نظری و رویکردهای صمیمیت زناشویی با منابع درون متنی به شیوه apa و منابع پایانی می باشد. در ادامه بخشهایی از متن مبانی نظری صمیمیت زناشویی آورده شده است.

صمیمیت زناشویی

صمیمیت به عنوان توانایی ارتباط با دیگران با حفظ فردیت تعریف می شود. این گونه تعاریف مبتنی بر خویشتن حاکی از آن است که فرد به درجه ای از رشد فردی دست یابد تا بتواند با دیگران رابطه صمیمانه برقرار کند. صمیمیت را می توان به عنوان توانایی شناخت خود در حضور دیگران دانست که خود آگاهی و رشد هویت، برای طرفیت قابلیت شخص در جهت صمیمیت، بسیار ضروری است. مفهوم پردازی رایج از صمیمیت، سطح نزدیکی همسر، به اشتراک گذاری ارزش ها و ایده ها، فعالیت های مشترک، روابط جنسی، شناخت از یکدیگر و رفتارهای عاطفی نظیر نوازش کردن است. فردی که میزان صمیمیت بالاتری را تجربه می کند قادر است خود را به شیوه مطلوب تری در روابط عرضه کند و نیازهای خود را به شکل موثرتری به شریک و همسر خود ابراز کند. رضایت زناشویی می تواند در زوج هایی که میزان صمیمیت بالاتری دارند، بیشتر باشد یا به عبارتی، زوج هایی که صمیمیت بااتری دارند، بیشتر باشد یا به عبارتی، زوج هایی که صمیمیت بالاتری دارند ممکن است قابلیت بیشتری در مواجهه با مشکلات و تغییرات مربوط به رابطه خود، داشته باشند و در نتیجه رضایت زناشویی بالاتری را تجربه کنند.

نظریه ها و رویکردهای صمیمیت

مدل ترکیبی وارینگ

وارینگ صمیمیت همسران را به عنوان ترکیبی از هفت عنصر زیر تعریف می کند

محبت یا هیجان: میزانی که احساسات نزدیک هیجانی بوسیله همسر بیان می شود. وقتی احساسات نزدیک هیجانی و محبت بین همسران ابراز می شود، صمیمیت ایجاد می شود.

بیانگر بودنو خودافشایی: میزانی که افکار، عقاید، گرایشات و احساسات در درون رابطه بیان می شود. خودافشایی با صمیمیت ارتباط مثبت دارد وقتی خودافشایی در رابطه زناشویی تسهیل می شود، صمیمیت افزایش می یابد.

تطابق: میزانی که همسران می توانند با یکدیگر بصورت راحت کار و تفریح داشتهباشند. تطابق صمیمیت را بوسیله افزایش زمان با هم بودن در فعالیتهای مشترک ایجاد می کند.

همبستگی و تعهد : میزانی تعهد همسران نسبت به رابطه است. تعهد شرط ضروری برای سایر ابعادصمیمیت است، زیرا اطمینان و اعتماد در رابطه را تسریع می کند.

روابط جنسی: میزانی که نیازهای جنسی مبادله و ارضاء می شود. ارضاء جنسی منعکس کننده بیشتر با هم بودنهای شدید است که یک زوج تجربه می کنند.

فهرست مطالب

صمیمیت زناشویی

مفهوم صمیمیت

نظریه ها و رویکردهای صمیمیت

مدل ترکیبی وارینگ

محبت یا هیجان

بیانگر بودنو خودافشایی

تطابق

همبستگی و تعهد

روابط جنسی

تعارض

اختیار

رویکرد تعاملی باگاروزی

صمیمیت قابل قبول و متقابل

رضایت قابل پذیرش و متقابل

دیدگاه رشدفارمن

روابط اولیه و توانایی برای نزدیکی

حساسیت نسبت به طرد و روابط رومانتیک

نظریه دلبستگی جانسون و ویفن

رویکرد تکاملی شارپ

منابع

خرید و دانلود آنی فایل

به اشتراک بگذارید

Alternate Text

آیا سوال یا مشکلی دارید؟

از طریق این فرم با ما در تماس باشید